Buty zimowe są wyjątkowo narażone na zabrudzenia.

        Codziennie mają kontakt z wodą, solą i śniegiem, dlatego też wymagają szczególnej pielęgnacji.

Dobrze zadbane buty mogą nam służyć kilka sezonów.

Warto więc wiedzieć, w jaki sposób je czyścić i impregnować, by jak najdłużej zachowały swój kolor oraz fason.

Buty zimowe , buty trekkingowe dobrej jakości są najczęściej wykonane ze skóry licowej, nubuku lub zamszu.

Materiały te wykazują odporność na przemakanie, jednak pod jednym warunkiem – muszą być odpowiednio pielęgnowane.

W jaki sposób to robić? Poniżej znajdziesz proste rady, które pozwolą ci zabezpieczyć zimowe obuwie przed nieestetycznymi zaciekami oraz pękaniem.

Nubuk – pielęgnuj jak zamsz

Dbanie o buty z nubuku przypomina pielęgnację zamszu, dlatego wiele preparatów przeznaczonych jest do obu rodzajów skór.

Również w tym przypadku ważna jest systematyczność czyszczenia i odpowiednia impregnacja. Nubuk zabezpieczamy przed pierwszym użyciem obuwia i

powtarzamy tę czynność co kilka tygodni. Czyścimy specjalnymi szczotkami, a do odświeżania koloru używamy środków w sprayu.

Skóra licowa – podstawą jest pastowanie

Skóra licowa wydaje się być najprostszą w utrzymaniu, ale wbrew pozorom jej pielęgnacja wymaga większych nakładów pracy.

Dużym ułatwieniem jest natomiast fakt, że zabrudzenia w każdej chwili możemy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki.

To jednak nie wystarczy, aby zabezpieczyć skórę i zapewnić jej piękny wygląd.

Impregnacja. To podstawowa czynność, jaką powinniśmy wykonać po zakupie butów ze skóry licowej.Impregnacja zabezpiecza przed przemakaniem, warto jednak pamiętać, że preparaty osiągają pełną skuteczność dopiero po 24 godzinach. Podczas impregnacji nie pomijajmy sznurowadeł,języka i trudno dostępnych miejsc.

Mycie. Obuwiu ze skóry licowej nie zaszkodzi kontakt z wodą, dlatego zabrudzenia można usuwać przy pomocy nasączonej szmatki. W sklepach z łatwością dostaniemy także specjalne szampony lub pianki. Unikajmy jednak mydła, które może zaszkodzić powierzchni skóry.

Suszenie. Przed rozpoczęciem wszelkich zabiegów należy zadbać, aby buty były zupełnie suche.Jednak pod żadnym pozorem nie wolno kłaść ich w pobliżu źródeł ciepła, na przykład kaloryfera, czy używać suszarki z gorącym nawiewem. Buty równie dobrze wyschną w temperaturze pokojowej,wypełnione ręcznikami papierowymi, które dodatkowo wchłoną wilgoć i zabezpieczą obuwie przed utratą kształtu.

Pastowanie. Po usunięciu wierzchnich zabrudzeń, można przejść do pastowania. Odpowiednia pasta powinna być zbliżona odcieniem do koloru skóry. Jeśli nie chcemy ryzykować powstania brzydkich plam, zaleca się użycie pasty bezbarwnej bądź wosku. Preparat nakładamy równomiernie na powierzchnię butów specjalną szczoteczką bądź aplikatorem.

Polerowanie. Jeśli zależy nam na nadaniu butom pięknego blasku, po pastowaniu najprościej wypolerować je bawełnianą szmatką bądź szczotką. Najlepszy efekt wymaga jednak czasu, dlatego po pierwsze warto odczekać kilka minut, aby preparat dobrze się wchłonął, a po drugie cierpliwie przecierać powierzchnię skóry.

Pielęgnacja obuwia - kosmetyki do butów